O modlitwie oraz jej znaczeniu w życiu osobistym i duchowym mówi w najnowszym odcinku serii „Szklanka dobrej rozmowy” ks. Marek Studenski. W medytacji na 3. Niedzielę Wielkiego Postu, 3 marca 2024 r., podkreśla, że modlitwa jest nie tylko sposobem komunikacji z Bogiem, ale także sposobem dojrzewania duchowego. Autor przytacza wiele przykładów oraz doświadczeń z własnego życia. W ten sposób autor ukazuje różne aspekty modlitwy.

Duchowny opowiada o tym, jak doświadczenie modlitwy może prowadzić do odkrywania woli Bożej oraz akceptacji jej, nawet jeśli nie zgadza się z naszymi własnymi życzeniami czy planami. W tym kontekście kapłan wspomina historię Edyty Stein, która dzięki pewnemu wydarzeniu dostrzegła głębszy sens modlitwy oraz zdecydowała się na konwersję na katolicyzm.

Autor podkreśla także, że modlitwa nie jest jedynie składaniem życzeń czy próśb, ale przede wszystkim formą zbliżenia się do Boga oraz zrozumienia Jego woli. Wskazuje, że modlitwa ma prowadzić do odczuwania pokoju serca oraz wewnętrznej radości, co jest dowodem jej dojrzałości i skuteczności.

Ks. Marek opowiada o niezwykłej postawie o. Pio, który zdecydował modlić się o wszystko, ale o nic nie prosić dla siebie. Postawa świętego kapucyna jest świadectwem przeżywania kapłańskiego życia jako ofiary. Dowodzi też jego dojrzałej wiary.
 
Tymczasem w „Dopowiedzeniach historyka” ks. Tomasz Chrzan wspomina o tym momencie historii regionu, gdy po przejęciu Śląska przez Prusy (XVIII w.) niewielkie jego skrawki pozostały przy Austrii. Jak zauważa, utworzono z nich wyjątkową strukturę kościelną, której centralnym ośrodkiem został Cieszyn.

/Diecezja Bielsko-Żywiecka/
Podziel się artykułem:
FaceBook  Twitter