Kiedy po raz pierwszy w 1990 roku wystawiono na scenie Teatru im. Adama Mickiewicza w Cieszynie "Jasełka Tradycyjne", chyba nikt nie przypuszczał, że przedstawienie zyska z czasem tak wielką popularność i odniesie tak znaczący sukces sceniczny. Co roku na to wielkie widowisko muzyczne przyjeżdża do Cieszyna kilka tysięcy osób nie tylko z okolicznych miejscowości, ale również z odległych zakątków kraju oraz z zagranicy.

Dziś, ponad ćwierć wieku od pierwszej premiery Zespół Teatralny przy Parafii św. Elżbiety w Cieszynie, pod kierunkiem siostry Jadwigi Wyrozumskiej ze Zgromadzenia Sióstr Elżbietanek może już mówić o prawdziwym fenomenie niesłabnącej popularności, wpisując się tym samym w tradycję jasełkowych spektakli Śląska Cieszyńskiego.

Perfekcyjnie wyreżyserowane przedstawienie zachwyca pełną rozmachu scenografią oraz znakomitą grą ponad setki aktorów - amatorów, zaś oryginalności przedstawieniu dodają wpisane w scenariusz elementy z kultury regionu, wzbogacone twórczością artystyczną samych mieszkańców Ziemi Cieszyńskiej. Na uznanie zasługuje nie tylko misternie dopracowane "Jasełka Tradycyjne". Zespół od lat na deskach cieszyńskiego teatru wystawia także "Gościa Oczekiwanego" oraz "Mękę Pańską". Równie dużym wyzwaniem dla Zespołu Teatralnego była organizacja w ubiegłym roku w samym sercu Ziemi Cieszyńskiej 32 Międzynarodowego Kongresu Europasji.

Niezwykły talent grupy cieszyńskich aktorów - pasjonatów jak również znaczący wkład s. Jadwigi w kreowanie wizerunku miasta i promocję nie tylko arenie krajowej, ale także międzynarodowej zauważają władze miasta, które podczas niedzielnego spektaklu uhonorowały Zespół Teatralny listem gratulacyjnym, dziękując jednocześnie za ich pasję, poświęcenie i trud tworzenia. "Chcemy Wam serdecznie podziękować za to, co robicie. To zupełnie wyjątkowe przedsięwzięcie i każdy widzi, że dzieją się tu rzeczy niezwykłe… jesteście zupełnie wyjątkowi. To dzięki Wam, co roku przyjeżdżają do Cieszyna tysiące osób" - dziękował artystom burmistrz Cieszyna, Ryszard Macura.

Na ręce s. Jadwigi gratulacje złożyli także wiceprzewodniczący Rady Miejskiej Andrzej Surzycki oraz radny Marek Szczypka.

Wzruszenia i radości nie kryła s. Jadwiga, dziękując przedstawicielom władz miasta za miły gest doceniający ich niebywałe zaangażowanie "Jesteśmy zaskoczeni pięknymi słowami i gestem, bardzo dziękujemy i obiecujemy, że nadal będziemy głosić Ewangelię" - deklarowała z uśmiechem s. Jadwiga.

foto i tekst Krzysztof Telma
Podziel się artykułem:
FaceBook  Twitter