Jasno, nowocześnie, przestronnie… Winda, błyszczące parkiety, pałacowy wygląd Sali Widowiskowej, której kunsztu doda specjalnie zaprojektowany żyrandol, inspirowany kwiatami cieszynianki i wykończony kryształowymi elementami. Do dyspozycji odwiedzających szatnie, zmodernizowane toalety i łazienki. Jednym słowem z dnia na dzień Cieszyński Ośrodek Kultury „Dom Narodowy” pięknieje i już niebawem pokaże mieszkańcom Cieszyna i gościom swoje nowe oblicze. Oficjalne otwarcie zaplanowano na połowę października. Oczekując więc na ten dzień podglądamy, co dzieje się wewnątrz.
 
Przypomnijmy - w grudniu 2017 roku rozpoczęły się prace modernizacyjne w Cieszyńskim Ośrodku Kultury „Dom  Narodowy". Wiązało się to z nie lada wyzwaniem dla samej instytucji. Po pierwsze, cała kadra pracownicza własnymi rękami wyprowadziła wszelkie meble, sprzęty, elementy wyposażenia do tymczasowego magazynu. Po drugie, należało znaleźć miejsce na codzienną pracę w tym trudnym czasie dla kilkunastu pracowników, którzy zostali ugoszczeni w murach administracyjnych Browaru Zamkowego Cieszyn. Instytucja nawet na chwilę nie zwolniła tempa, wszelkie zajęcia popołudniowe, z ponad 600 uczestnikami, przeniesiono do wynajmowanych sal w miejskich instytucjach. Podczas kilkumiesięcznego remontu COK stworzył swoją nową scenę muzyczną w piwnicy Browaru, na której zorganizował rekordową ilość koncertów. Wydarzenia w ramach Sceny COK w Browarze będą odbywały się nadal, instytucja pozostanie w symbiozie z Browarem, ponieważ mieszkańcy przyzwyczaili się do nowego miejsca na mapie Cieszyna, a sama współpraca układa się doskonale. - Nowością od tego roku będzie współorganizacja Brackiej Jesieni, która zmienia nazwę na Cieszyńską Jesień Piwną. COK zadba o kulturalną stronę wydarzenia  - zdradza Monika Sikora Monkiewicz, Dyrektor Cieszyńskiego Ośrodka Kultury.

A od od września pracownicy wrócą do nowych biur w "Domu Narodowym" i ruszą zapisy na zajęcia popołudniowe. Uwierzcie mi będzie z czego wybierać.   

Ale do rzeczy :) W samym budynku "Domu Narodowego" zmieniło się bardzo wiele. Przeorganizowano funkcjonowanie obiektu tak, aby pierwszy kontakt z mieszkańcem mógł być możliwy już przy wejściu, na parterze. Będzie się tu znajdował sekretariat w formie recepcji. Zaraz przy recepcji będzie można skorzystać z windy. Na parterze zostały rozbudowane toalety. Wnętrze parteru bardzo się rozjaśniło i zdecydowanie unowocześniło. Pozostaje nadal w swoim miejscu Miejska Galeria Sztuki 12, która niebawem również ruszy pełną parą. Funkcja Galerii Ceglanej zmieni się, będzie miejscem spotkań dla organizacji pozarządowych, na nowych nieodpłatnych warunkach. Parter niebawem zyska nowy wymiar, ponieważ powstanie nowe klubowe miejsce, które będzie połączone z Galerią 12, ale wejścia do klubokawiarni będą również od strony ul. Matejki. Lokal jest spory, będzie udostępniany potencjalnym najemcom już we wrześniu, gdyż wymaga on również remontu. 

W piwnicy nadal znajduje się Podziemna Strefa COK, ze sceną na próby zespołów młodzieżowych, powstaje tu również studio nagrań. Piwnica zyskała nową wentylację oraz ogrzewanie. 

Na pierwszym piętrze będą znajdowały się wszelkie warsztaty i zajęcia popołudniowe, w pracowni malarskiej powstało udogodnienie w formie umywalki dla umycia rąk. Obok pracowni malarskiej znajdują się dwie sale konferencyjne, mała i większa, z widokiem na Rynek. Na pierwszym piętrze, zaraz za pięknie zmodernizowanymi toaletami i łazienkami znajdowało się będzie pomieszczenie służące za szatnię, z niewielkim aneksem kuchennym dla potrzeb korzystających z Sali Widowiskowej. W miejscu byłej szatni pojawi się pomieszczenie techniczne, ze sprzętem nagłośnieniowym, stołami, krzesłami, które nie będą już zajmowały przestrzeni sceny. Remont Sali Widowiskowej finansowany z odrębnych środków ministerialnych, odmienił wizerunek przykurzonej już mocno latami sali. Teraz uzyskała piękny, pałacowy wygląd. Z pewnością będzie najpiękniejszą salą w Cieszynie. Wnętrze jest jasne, podkreślające piękno oraz finezję sztukaterii. Parkiety błyszczą po wycyklinowaniu, scena została przebudowana tak, aby zyskała więcej przestrzeni od frontu. Kaloryfery zostały zasłonięte drewnianą zabudową. Portal okalający scenę jest w tej chwili odnawiany, prowadzone są na nim prace konserwatorskie odkrywające złocenia i piękne płaskorzeźby. Na samym portalu u szczytu zawiśnie nowe sztukateryjne godło. Kunsztu całości doda zaprojektowany specjalnie dla tej sali żyrandol, który inspirowany jest kwiatami cieszynianki, wykończony będzie kryształowymi elementami. Pojawi się nowe nagłośnienie, oświetlenie, krzesła, kurtyny oraz zasłony sterowane elektrycznymi karniszami. Garderoby oraz sala baletowa zostały odświeżone. 
Drugie piętro uzyskało zupełnie nową funkcję. Pojawi się tutaj nowa, proturystyczna przestrzeń w ramach projektu Kaj indzi inakszy, u nas po naszymu, tzw. Centrum Folkloru Śląska Cieszyńskiego, na którego terenie będą odbywały się wydarzenia, warsztaty związane z lokalną tradycją. Będzie tu również miejsce zwane Oazą Tradycji z ekspozycją regionalnych strojów regionalnych, elementów tradycyjnych, wszystkim, co przybliży turystom folklor Śląska Cieszyńskiego. Otwarcie Centrum Folkloru nastąpi pod koniec roku. 
Na drugiej kondygnacji "Domu Narodowego" znajdowała się będzie również część organizacyjno - administracyjna obiektu, do której można będzie dojechać nowoczesną windą.

- Zajęcia w COKu wystartują od października, a samo oficjalne otwarcie planowane jest na połowę października, ponieważ jeszcze wiele elementów wykończeniowych wymaga czasu realizacji - informuje szefowa COK.

Modernizacja "Domu Narodowego" wraz z doposażeniem wyniosła łącznie ponad 3 miliony złotych. To będzie z pewnością nowy, piękny obiekt, w którym z przyjemnością będzie można pracować, uczestniczyć w zajęciach, bawić się podczas imprez i organizowanych w mieście wydarzeń. WSPANIALE SPĘDZAĆ CZAS W NASZYM CIESZYNIE :)/fot. mat.pras/
 
Podziel się artykułem:
FaceBook  Twitter