W dniu 16 września br. z bielskiej parafii katedralnej św. Mikołaja byliśmy na pielgrzymce w Łagiewnikach pod przewodnictwem wikariusza katedralnego ks. Pawłem Stawarczykiem.

Pielgrzymowanie rozpoczęliśmy od zwiedzania z przewodnikiem Centrum Jana Pawła II. Centrum Jana Pawła II “Nie lękajcie się!” w Krakowie na Białych Morzach, usytuowane jest na terenach poeksploatacyjnych dawnych zakładów „Solvay”, nieopodal miejsca, w którym podczas II wojny światowej pracował młody robotnik, Karol Wojtyła. To wówczas w papieżu-Polaku rodziło się powołanie do kapłaństwa, wstąpił do tajnego Seminarium Duchownego.

Centrum zostało powołane 2 stycznia 2006 roku w Krakowie przez ks. kardynała Stanisława Dziwisza jako wotum dziękczynne wiernych za pontyfikat Ojca Świętego. Jest Jego symbolicznym ziemskim domem. Wyjątkowy kompleks architektoniczny wzniesiony według projektu inżyniera Andrzeja Mikulskiego tworzą: Sanktuarium św. Jana Pawła II Wielkiego, Muzeum św. Jana Pawła II Wielkiego, Instytut Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II, Centrum Konferencyjne, Wieża Fatimska, Dom Pielgrzyma, a także zrekultywowane tereny zielone.

Sercem tego miejsca jest Sanktuarium św. Jana Pawła II Wielkiego, to przestrzeń modlitwy, cudów, pochylenia się nad duchowym testamentem Świętego, Jego inspirującym dziedzictwem. Sanktuarium tworzą: Kościół Dolny oddany do użytku wiernych w czerwcu 2011 roku oraz Kościół Górny pobłogosławiony przez ks. kardynała Stanisława Dziwisza 23 czerwca 2013 roku. W centrum Kościoła Dolnego znajduje się Kaplica Relikwii, pośrodku której, w ołtarzu zamknięte są w szklanej ampułce relikwie krwi św. Jana Pawła II.

Kaplicę Relikwii otaczają dwa pierścienie kaplic: związanych z kultem maryjnym Jana Pawła II, dedykowanych Świętym, Kaplica Kapłańska z relikwiarzem krwi Papieża-Polaka umieszczonym na płycie z grobu Ojca Świętego z Grot Watykańskich Bazyliki św. Piotra w Rzymie, Kaplica Serca Pana Jezusa – adoracji Najświętszego Sakramentu, Kaplica Pojednania oraz krypta grobowa, gdzie w sarkofagach spoczywają kardynałowie: A.M. Deskur i St. Nagy. Kościół Górny zachwyca bogactwem treści teologicznych, wpisanych w sztukę sakralną, którą w pełni reprezentują mozaiki wykonane przez „Centro Aletti” w Rzymie. Wierni mają również możliwość obejrzenia sutanny Jana Pawła II, naznaczonej krwią Świętego z zamachu na Jego życie 13 maja 1981 roku. Zwiedziliśmy również Muzeum Jana Pawła II.  Misją Muzeum jest, m. in. zachowanie, upamiętnianie i propagowanie wiedzy o życiu Karola Wojtyły, o Jego pontyfikacie, intelektualnej spuściźnie, która wpisuje się w dorobek kulturowy Polski i całego świata. Nowoczesne w formie ekspozycje Muzeum, prezentujące wyjątkowe eksponaty, w tym dzieła sztuki, głównie tzw. „dary papieskie” są unikatowym, artystycznym świadectwem wiary, wdzięczności oraz twórczej inspiracji Osoby św. Jana Pawła II.

Z Centrum Jana Pawła II udaliśmy się do Bazyliki Miłosierdzia Bożego. Bazylika została zbudowana według projektu Witolda Cęckiewicza w latach 1999-2002.  W prezbiterium za dużym kamiennym ołtarzem znajduje się tabernakulum w kształcie kuli ziemskiej z zarysowanymi kontynentami, które otacza targany silnymi wiatrami krzew symbolizujący współczesny świat i człowieka miotanego różnymi prądami. W ten krzew nad tabernakulum, na którym wyraźnie widać zarys kontynentów, wkomponowany został obraz Jezusa Miłosiernego, namalowany przez Jana Chrząszcza. Obok znajdują się obrazy Apostołów Miłosierdzia: św. Siostry Faustyny i św. Jana Pawła II autorstwa Teresy Śliwki-Moskal.

Do promieni z obrazu Jezusa Miłosiernego nawiązuje układ drewnianego stropu i marmurowej posadzki, których elementy ułożone są w kształt rozchodzących się z prezbiterium promieni. W Bazylice Bożego Miłosierdzia znajduje się największy w Krakowie witraż – umieszczony nad chórem – o powierzchni 148 m2. Przedstawia ogromne słońce, na tle którego widać świetlisty krzyż – symbol wiary i najbardziej wymowny znak miłosierdzia Bożego. Poniżej linii horyzontu jest morze, które kolorystycznie harmonizuje z witrażami bocznymi w bazylice, mającymi stwarzać wrażenie wynurzania się z głębin morza. W dolnej części Bazyliki znajduje się pięć kaplic. Ich wystrój jest darem Kościołów z różnych europejskich krajów, a są to kaplice: kaplica Krzyża Świętego ( niemiecka), kaplica Matki Bożej Bolesnej ( słowacka), kaplica św. Faustyny ( włoska), kaplica św. Andrzeja ( grekokatolicka) i kaplica Communio Sanctorium ( węgierska).

W kaplicy św. Faustyny odmówiliśmy Koronkę do Miłosierdzia Bożego. Mieliśmy w planie zwiedzanie centrum Krakowa, ale z uwagi na silnie padający deszcz udaliśmy się w kierunku Bielska-Białej, a po drodze wstąpiliśmy do Kalwarii Zebrzydowskiej, by pokłonić się kalwaryjskiej Pani.

Kalwaryjskie sanktuarium jest jednym z ważniejszych miejsc kultów pasyjnego i maryjnego – łączy zarówno kult Chrystusa cierpiącego, jak i Matki Bożej. Ideą przewodnią jest odwzorowanie ostatniej drogi Chrystusa (Droga Pojmania i Droga Krzyżowa). W barokowej bazylice przechowywany jest otoczony kultem cudowny obraz Matki Bożej Kalwaryjskiej podarowany sanktuarium w 1641 roku. W okresie Wielkiego Tygodnia odgrywane są tu Misteria Męki Pańskiej, z kulminacją w Wielki Piątek, które ściągają do Sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej tysiące pielgrzymów. W 1979 roku sanktuarium odwiedził święty Jan Paweł II podnosząc je do rangi bazyliki mniejszej. Papież bywał tu jeszcze jako świecki, a następnie biskup krakowski. To jedno z najważniejszych polskich sanktuariów zostało w 1999 roku wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Naturalnego UNESCO.

Kalwaria Zebrzydowska jest moim ulubionym sanktuarium, z żalem opuszczałem to wymodlone przez wieki miejsce i w godzinach wieczornych wróciliśmy do Bielska- Białej. Sercem Centrum jest sanktuarium św. Jana Pawła II – ośmiokątna świątynia, w której znajduje się marmurowy ołtarz ze szklaną szkatułą zawierającą krew papieża. W kościele górnym uwagę zwracają mozaiki o. Marko Ivana Rupnika SJ, jest też tam splamiona krwią sutanna, w którą Jan Paweł II ubrany był 13 maja 1981 r. podczas zamachu na placu św. Piotra. Do kompleksu należą też: dom Jana Pawła II (m. in. muzeum, biblioteka, centrum konferencyjne), centrum rekolekcyjne i szkolenia wolontariatu, obiekty hotelowe oraz tereny zielone i plac zabaw dla dzieci.

Zwiedziliśmy kościół Górny z mozaikami zaprojektowanymi o. Marko Iwana Rupnika, kościół dolny wraz przyległymi kaplicami oraz muzeum św. Jana Pawła II Mszę świętą mieliśmy w kaplicy kapłańskiej, która odprawił nam ks. Paweł Stawarczyk.

Po Mszy świętej udaliśmy się do łagiewnickiego Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w którym w kaplicy św. Faustyny odmówiliśmy Koronkę do Miłosierdzia Bożego. W planach mieliśmy zwiedzać Centrum Krakowa, ale z uwagi na ulewny deszcz udaliśmy się w kierunku Bielska-Białej , gdzie po drodze odwiedziliśmy Sanktuarium Maryjne w Kalwarii Zebrzydowskiej.

W godzinach wieczornych powróciliśmy do Bielska-Białej.



















Tekst i foto: M.Szpakl

Podziel się artykułem:
FaceBook  Twitter