17 i 18 lutego na deskach Teatru im. Adama Mickiewicza w Cieszyna gościł „Karnawał z folklorem”. Podczas jednego z występów, Zespół Pieśni i Tańca Ziemi Cieszyńskiej im. Janiny Marcinkowej poddany został ocenie Komisji Polskiej Sekcji Międzynarodowej Rady Stowarzyszeń Folklorystycznych CIOFF, która zasiadła wśród publiczności. Dziś już wiemy – „zespolaki” otrzymały najwyższą ocenę – certyfikat upoważniający zespół do reprezentowania Polski podczas światowych festiwali folklorystycznych przez kolejnych 5 lat.

Zespół Pieśni i Tańca Ziemi Cieszyńskiej im. Janiny Marcinkowej po raz kolejny pokazał swój niebywały talent i kunszt artystyczny. W trwającym jeszcze karnawale nasza kulturalna wizytówka Ziemi Cieszyńskiej zaprezentowała się publiczności w kolejnej odsłonie „Karnawału z Folklorem”. W miniony weekend na deskach Teatru im. A. Mickiewicza w Cieszynie wystąpili tancerze w dwóch blisko dwugodzinnych koncertach, zabierając publiczność w istną artystyczną podróż po Ojczyźnie.

Mimo iż zespół od lat zdobywa liczne wyróżnienia i nagrody, tegoroczny koncert był dla „zespolaków” szczególnie ważnym wydarzeniem…

- To właśnie dzisiaj nasz zespół zdaje bardzo ważny egzamin. Od blisko dwudziestu lat jesteśmy członkiem Polskiej Sekcji Międzynarodowej Rady Stowarzyszeń Folklorystycznych CIOFF i systematycznie podlegamy ich ocenie. Certyfikat przyznawany jest na rok, trzy bądź na pięć lat. Do tej pory podlegaliśmy temu egzaminowi dwukrotnie i zawsze udawało nam się uzyskać najwyższą ocenę, która przyznawała nam „pięcioletni kredyt zaufania”. W 2017 roku kończy się nam pięcioletnia weryfikacja i znowu stajemy do oceny. Od oceny, którą wyda Komisja CIOFF, zależeć będzie na jaki czas ZPiTZC otrzyma certyfikat, który jest naszą - dalszą przepustką do reprezentowania polskiego folkloru na zagranicznych koncertach - podkreślała przed występem Karolina Małysz-Tulec, dyrektor zespołu.

Zespół musiał zmierzyć się z dużym wyzwaniem, przygotowując z rozmachem tegoroczny program artystyczny. Artyści z trzech grup dorosłych zespołu zaprezentowali tańce i pieśni zaczynając wiązanką cieszyńską. W różnorodnym repertuarze pojawiły się również akcenty z regionu Wielkopolski, Żywiecczyzny, Górnego Śląska czy Beskidu Śląskiego. W drugiej części zespół przywitał gości suitą tańców cieszyńskich do muzyki z opery ludowej Jana Sztwiertni.

Polska sekcja CIOFF, skupiająca w całym kraju blisko 100 zespołów folklorystycznych oceniła występ cieszyńskiego zespołu bardzo wysoko, przyznając po raz kolejny certyfikat upoważniający zespół do reprezentowania Polski podczas światowych festiwali folklorystycznych przez kolejnych 5 lat. Tym samym ponownie dla utalentowanego zespołu otwierają się szeroko sceny artystyczne na całym świecie, dając jednocześnie możliwość naszemu ambasadorowi szerokiej promocji miasta na estradach międzynarodowych. Jeszcze w tym roku możliwości artystyczne zespołu zobaczą mieszkańcy Francji i Finlandii.

Ze znakomitej oceny zespołu cieszy się Karolina Małysz-Tulec. - Cała grupa stanęła na wysokości zadania - mówi.

Zespół Pieśni i Tańca Ziemi Cieszyńskiej nie po raz pierwszy uzyskał tak wysoką ocenę, dwa poprzednie „egzaminy” również zaliczył na przysłowiową piątkę. Polska Sekcja Międzynarodowa Rady Stowarzyszeń Folklorystycznych CIOFF przyznaje zespołom certyfikaty na okres roku, trzech lub pięciu lat, jak dotychczas nasz „eksportowy” zespół otrzymywał najwyższe noty potwierdzając tym samym swoje niezwykłe zdolności artystyczne.

















Tekst Bsk/T. Telma
Fot. K. Telma
Podziel się artykułem:
FaceBook  Twitter