Dzięki inicjatywie  bielskiego Klubu Inteligencji Katolickiej w dniu 9. listopada br. w bielskiej katedrze, odbyła się ekumeniczna modlitwa czterech Kościołów: greko-katolickiego, ewangelicko-augsburskiego, prawosławnego i rzymsko-katolickiego.

Podczas Mszy św. celebrowanej przez ks. proboszcza   Antoniego Młoczka i ks. asystenta bielskiego KIK-u Krzysztofa Strzelczyka w intencji o jedność chrześcijan modlili się również: ks. Dmytro Fedlyuk – proboszcz parafii greko- katolickiej św. Cyryla i Metodego w Bielsku Białej, ks. Artur Woltman – wikariusz parafii ewangelicko- augsburskiej w Starym Bielsku oraz ks. Michał Kuryło, proboszcz parafii prawosławnej Świętej Trójcy w Bielsku-Białej.

Słowo Boże do zebranych wygłosił ks. Krzysztof  Strzelczyk w swojej homilii skupił się na obchodzone w tym dniu ( 9 listopada) w Kościele Rzymsko- katolickim rocznicy konsekracji Bazyliki Laterańskiej, która jest Matką i Głową Wszystkich Kościołów Miasta i Świata, a jednocześnie katedrą biskupa Rzymu, należy do czterech bazylik większych, jedna z bazylik papieskich. Bazylika była częścią rezydencji kolejnych papieży od roku 313. Po przeniesieniu siedziby przez Benedykta XI do Perugii, a następnie (podczas pontyfikatu Klemensa V) do Awinionu, Lateran został spalony (1308) i ograbiony. Dlatego papież Grzegorz XI, wracając z Awinionu, przeniósł siedzibę na Watykan. Jej pełna nazwa to: Papieska arcybazylika Najświętszego Zbawiciela, św. Jana Chrzciciela i św. Jana Ewangelisty na Lateranie.

W dalszej części homilii ks. Krzysztof rozważał  czytania w tym dniu liturgie słowa na 1 czytaniu (1 Kor 3, 9b – 11. 16 – 17) oraz Ewangelii ( J 2, 13- 22), które są bardzo jakże pomocne w refleksji nad kondycją i sytuacją naszego Kościoła.

Na zakończenie uroczystej Eucharystii poszczególni przedstawiciele czterech Kościołów odmówili modlitwy za zmarłych.

Tekst i foto: M.Szpak

 

Podziel się artykułem:
FaceBook  Twitter