Niezwykłą wystawę malarstwa Tamary Berdowskiej i rzeźby Leszka Oprządka można zobaczyć w Galerii PPP, będącej miejscem wystaw prac artystów należących do Związku Polskich Artystów Plastyków Okręg Bielsko-Biała.

Tamara Berdowska – wypowiadająca się za pomocą języka geometrii, jest wysoko ceniona wśród twórców i krytyków zajmujących się tym obszarem sztuki. Otrzymała w 2015 roku nagrodę ZPAP Okręgu Krakowskiego im. Witolda Wojtkiewicza. Artystka podczas wernisażu 4 grudnia br w Galerii PPP,  o obrazach wystawionych na wystawie powiedziała:

„Prace wykonane są techniką olejną na płótnie. Nie są do niczego podobne, bo nie odnoszą się do rzeczywistości, czy otaczającego świata. Jest to projekcja mojego umysłu, materializacja pewnej idei i myśli oderwanych od świata, myśli będących pewną formą medytacji. Malując taki obraz jestem w stanie oderwania się od rzeczywistości. Tworzę świat, który można tylko odczuć, bo jest w formie pewnej idei. Malowanie tego jest zawsze niedoskonałe, gorsze od tego co się przeżywa, ale jestem pod presją, aby ten stan ukazać na zewnątrz, udostępnić na wystawie i poznać reakcje innych”.

Leszek Oprządek, absolwent wydziału rzeźby oraz malarstwa ASP w Krakowie, posługujący się abstrakcją geometryczną, zajmuje się zagadnieniem wnętrza i zewnętrza tworzonych obiektów. Traktuje przestrzeń wewnętrzną swoich prac, jako niedostępną tajemnicę. Uwidaczniają ją zdjęcia rentgenowskie lub tomografia komputerowa. Swoje  rzeźby na wystawie w Galerii PPP tak określił:

„Przedstawiam rzeczy trudno uchwytne. Nie chodzi mi w rzeźbie  o zewnętrze, samą powłokę, ale o całość, czyli również to, co jest wewnątrz. Czasem jest to bardziej istotne niż to co widzimy. A dzięki temu, że wiemy więcej o obiekcie, jest bardziej obecny i uzyskuje na zewnątrz nowe znaczenie, choć pierwsze wrażenie może być obojętne. Używam różnych materiałów od tradycyjnych do nowoczesnych. Prześwietlam wykonaną rzeźbę np tomografem komputerowym i taki obraz zestawiony z obiektem, daje jego pełny obraz struktury, konstrukcji i budowy. Oglądając na ekranie monitora widok pochodzący z prześwietlenia obiektu, widzimy jak każde dzieło jest różne. Wtedy dopiero widać jak różnią się między sobą i jakie bogactwo formy kryją w sobie”.

Obecna na wernisażu w Galerii PPP Teresa Dudek-Bujarek – historyk sztuki tak wypowiedziała się o prezentowanych pracach:

„Prace pani Tamary Berdowskiej – szczególnie obiekty przestrzenne, mają w sobie  magiczną przestrzeń, iluzję, wciągającą i pochłaniają nas. Kontakt z tą sztuką jest bardzo pozytywny, działa relaksująco, odprężająco, można głębiej pomyśleć i zastanowić nad otaczającą nas rzeczywistością, o świecie, o przyszłości. Sztuka nastraja każdego do różnych refleksji. Obrazy te nie są tylko złudzeniem optycznym. Od naszej wyobraźni i wiedzy zależy co zobaczymy, do czego się odniesiemy, jakie skojarzenia nam się nasuną. Nasze spojrzenie na sztukę przekłada się wówczas na doznania zmysłowe, duchowe. Pani Tamara perfekcyjnie opanowała technikę malarską i technikę tworzenia obiektów artystycznych, co nie jest dzisiaj powszechne. Prezentowane rzeźby pana Leszka Oprządka jako  obiekty przestrzenne  są poddawane rożnym doświadczeniom. Autor w formach, które buduje ma naturalne odniesienia do świata, do rzeczywistości. Prace jego zaciekawiają i zmuszają do refleksji”.

Wystawę można oglądać w Galerii PPP, Rynek 27 w Bielsku-Białej do 1 stycznia 2017 r. Organizatorzy zapraszają.

Tekst i fotografie: Urszula i Andrzej Omylińscy

Podziel się artykułem:
FaceBook  Twitter