„Wspólnota słuchająca i ewangelizująca” – to hasło XIII Tygodnia Wychowania, który w Kościele katolickim potrwa od 10 do 16 września. Inicjatywa ta została pomyślana jako wyraz troski o dobro młodzieży i dzieci, a także forma zwrócenia uwagi na pilną potrzebę wychowania jako pomoc w szukaniu prawdy, która powinna być fundamentem formacji.

Tegoroczny Tydzień Wychowania będzie obchodzony w czasowym kontekście dwóch ważnych wydarzeń. Pierwsze z nich, to trwający w Kościele powszechnym Synod o synodalności „Ku Kościołowi synodalnemu: komunia, uczestnictwo i misja”, do którego nawiązuje motto wydarzenia, brzmiące: „Wspólnota słuchająca i ewangelizująca”.

Tydzień Wychowania będzie też nawiązywać do beatyfikacji Józefa i Wiktorii Ulmów oraz ich dzieci, która odbędzie się w najbliższą niedzielę, 10 września. Tego dnia rozpocznie się Tydzień Wychowania.

„Jak co roku, przygotowaliśmy materiały mające pomóc w owocnym przeżyciu tego czasu, w którym mamy okazję zatrzymać się nad problematyką wychowawczą i zastanowić się nad warunkami skuteczności działań wychowawczych” – zapewnił ks. Marek Studenski, konsultor Komisji Wychowania Katolickiego KEP, autor specjalnych materiałów duszpasterskich, dostępnych na stronie: www.tydzienwychowania.pl

Wśród wspomnianych materiałów znajdują się: teksty krótkich rozważań i modlitwy wiernych do wykorzystania w czasie Mszy św. w poszczególnych dniach Tygodnia Wychowania, konspekty katechez dla uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych, poświęconych wartościom wychowawczym związanym z Synodem „Ku Kościołowi synodalnemu: komunia, uczestnictwo i misja” (spotkanie, dialog, otwartość, słuchanie, rozeznawanie, współpraca…), tekst konferencji dla rodziców, nauczycieli, katechetów i duszpasterzy pt. „Wielkie zwycięstwa nie biorą się znikąd. Bohaterska decyzja rodziny Ulmów owocem ich troski o pełny rozwój osobowy”.

„Mamy nadzieję, że przygotowane materiały okażą się dla Państwa pomocą w dobrym przeżyciu XIII Tygodnia Wychowania i będą przydatne także przy innych okazjach” – podsumował duchowny.

Tygodniowi Wychowania towarzyszy co roku list pasterski Episkopatu Polski. W tegorocznym biskupi podkreślili konieczność nieustannego rozeznawania woli Boga w życiu człowieka, w określonym momencie dziejów, w jakim przyszło mu żyć. W tym kontekście przypomnieli o Synodzie, którego celem jest rozeznawanie tego, co mówi do nas i do Kościoła Bóg. Pasterze Kościoła zachęcili, aby w podobnym duchu przeżywać Tydzień Wychowania. „Jest to czas >>odnawiania naszego umysłu<< w refleksji nad dziełem wychowania” – czytamy w liście.

Tydzień Wychowania jest obchodzony we wrześniu każdego roku. Strona Tygodnia Wychowania działa przez cały rok, prezentując materiały przydatne w misji nauczycieli, wychowawców, rodziców, katechetów i tych wszystkich, którym prawdziwy i pełny rozwój dzieci i młodzieży leży na sercu.

/Diecezja Bielsko-Żywiecka 
Podziel się artykułem:
FaceBook  Twitter