Wprowadzenia relikwii świętych Hiacynty i Franciszka Marto, pastuszków z Fatimy, którym w 1917 objawiła się tam Matka Boża – dokonał 20 lutego 2023 r. bp Piotr Greger w parafii pw. św. Franciszka z Asyżu w Bielsku-Białej Wapienicy. Niemal w przededniu Środy Popielcowej hierarcha przypomniał, że w praktyce postu chodzi o rozumienie siebie i całego życia widzianego w perspektywie czasu, „który w wymiarze doczesnym upływa, ale w Bogu się wypełnia”.

W homilii biskup podkreślił, że obecność relikwii w kościele nie jest żadnym dodatkiem ani elementem dekoracyjnym. „Ich obecność wśród nas ma być znakiem przypominającym przesłanie Boga, jakie otrzymaliśmy na drodze objawień Maryi, a które miały miejsce na dalekim zachodnim skrawku Europy. Jest to przede wszystkim wezwanie do modlitwy, zwłaszcza różańcowej, tak bardzo mocno pielęgnowanej przez waszego patrona św. Franciszka” – zauważył i przyznał, że dla niego treść przesłania z portugalskiej doliny Cova da Iria z roku 1917 jest bardzo bliska, ponieważ pochodzi z parafii pw. Matki Bożej Fatimskiej.

„Od najwcześniejszych lat, o ile sięgam pamięcią, modlitwa będąca rozważaniem kolejnych wydarzeń życia Jezusa i jego Matki jest mi szczególnie bliska. Z koronką różańca świętego nigdy się nie rozstaję; mogę zapewnić o sile i mocy kontemplacji tajemnic, radosnych, światła, bolesnych i chwalebnych” – powiedział i zachęcił do przyjęcia wezwania do praktykowania postu.

„W praktyce postu chodzi o rozumienie siebie i całego życia widzianego w perspektywie czasu, który w wymiarze doczesnym upływa, ale w Bogu się wypełnia. Odczytujemy to wezwanie na dwa dni przed Środą Popielcową. To ma w sobie sens; wszystko po to, abyśmy sięgając po środki zwyczajne, proste, łatwo dostępne, byli ludźmi doświadczającymi potęgi Bożego działania, które jest bez wątpienia nadzwyczajne.

Hiacynta i Franciszek Marto zostali beatyfikowani w 2000 r. w Fatimie przez św. Jana Pawła II podczas jego trzeciej, a zarazem ostatniej wizyty w Portugalii. Wydarzenie to nastąpiło 13 maja i zgromadziło ponad 1 mln wiernych z kraju i zagranicy. Niebawem też ruszyły prace przy procesie kanonizacyjnym dwójki portugalskich dzieci. Ostatecznie rodzeństwo Marto zostało ogłoszone świętymi w Fatimie 13 maja 2017 r. przez papieża Franciszka podczas jego dwudniowej wizyty. Odbywała się ona z okazji przypadającego wówczas stulecia objawień maryjnych w tej portugalskiej miejscowości.Podziel się artykułem:
FaceBook  Twitter