Jeszcze na chwilę przed rozpoczęciem Orszaku Trzech Króli w Cieszynie, zastanawiałam się w czym tkwi fenomen tego wyjątkowego wydarzenia i jak to możliwe, by z niewielkiej formy przeobraziło się ono w inicjatywę o tak znaczącym zasięgu? Odpowiedź poznałam chwilę później spoglądając na twarze mieszkańców i gości, zakryte szalikami, zaczerwienione mrozem i wiatrem... Uliczne jasełka to odpowiedź na naszą potrzebę radości, której jesteśmy spragnieni. Radości, która łączy ludzi, a nie dzieli. Zaprasza, a nie wyklucza. Być może pierwsi organizatorzy, dodaliby jeszcze kilka zdań wyjaśniających siłę dzisiejszego wydarzenia, jak na przykład „Orszak nie maszeruje za czymś lub przeciwko czemuś, tylko idzie i zaprasza każdego bez wyjątku do odwiedzenia betlejemskiej stajenki. To daje mu siłę...”  Ja jednak uchwycę się słowa "radość" i dodam do niej „pokój i dobro”, czyli hasło, które przyświeca tegorocznej edycji Orszaku Trzech Króli i jednocześnie stanowi franciszkańskie pozdrowienie.

W tym roku w cieszyńskim Orszaku uczestniczył sam Prezydent RP Andrzej Duda wraz z Małżonką Agatą Kornhauser-Dudą. Organizacja wydarzenia bez dwóch zdań była więc ogromnym przedsięwzięciem. Przyznaje to również Pani Monika Sikora Monkiewicz, Dyrektor „Domu Narodowego”: „Duża praca, ogromne przedsięwzięcie, i spore wyzwanie, ale... też wspaniałe doświadczenie i pozytywny start wraz z początkiem roku”– mówi.

Czy jednak organizatorzy, którymi byli: Parafia pw. św. Marii Magdaleny, Urząd Miejski, Starostwo Powiatowe i Cieszyński Ośrodek Kultury – stanęli na wysokości zadania, a sam Cieszyn przywoływał będzie na myśl tylko dobre wrażenia? Jestem przekonana, że tak.

Cieszyn wita...



Jako pierwszy Prezydencką Parę powitał – gospodarz Parafii św. Marii Magdaleny, ksiądz Jacek Gracz. Muszę przyznać, że słowa wypowiadane przez niego „Witam drogich mojemu sercu Parafian i miłych Gości...” mają szczególny wydźwięk. Sprawiają, że każdy czuje się wyczekiwany... ważny, odnajduje tu miejsce dla siebie... (swoją drogą okazuje się, że i słowem można otulić ludzkie serce). 

- Dziękuję Wam za ten znak obecności między nami – za to, że i dzisiaj jesteście tu razem... – mówił kapłan, kierując podziękowania w stronę Pana Prezydenta Andrzeja Dudy i jego Małżonki Agaty Kornhauser-Dudy.

W Uroczystość Objawienia Pańskiego Mszy św. przewodniczył Ksiądz Biskup, Ordynariusz Diecezji Bielsko-Żywieckiej Roman Pindel, który 6 stycznia, obchodzi dzień trzeciej rocznicy świeceń biskupich.



"Orszak Trzech Króli przemierza dziś miasto, w którym mieli się spotkać trzej bracia... z radości spotkania założyli miasto, które nazwali "Cieszyn". Dziś jednak powód naszej radości jest inny... Spotykamy się razem, aby śpiewem kolęd i pastorałek dziękować Bogu za Jego przyjście do nas... W bliskości, bezradności, zaufaniu... i pewności, że człowiek nie uczyni krzywdy Synowi Bożemu, który przychodzi w małym dziecku.


Każdego roku Orszak Trzech Króli wyrusza z wybranym hasłem. W tym roku jest ono bardzo piękne i wymowne „Pokój i dobro”. Z wielu powodów hasło to jest bardzo stosowne. Wszyscy potrzebujemy tych wartości... ale to również pozdrowienie franciszkańskie. Pozdrowienie ludzi, którzy żyją i kształtują swoje życie według słów świętego Franciszka. Tego, który rozpoczął w Europie budowę szopek, które dzisiaj oglądamy w naszych kościołach...

Biegnijmy w naszym Orszaku, głosząc światu pokój i dobro. Biegnijmy tak, by inni przejęli się tym zawołaniem i zarazem życzeniem..., by w naszej Ojczyźnie i na całym świecie zapanował pokój ludziom dobrej woli i dobro - przyniesione przez przyjście na świat Jezusa. Nawet, kiedy nas już nie będzie... kiedy przeminiemy... ważne, by inni podjedli to zawołanie i ponieśli dalej  „pokój i dobro” - mówił duchowny.

Orszak wyruszył...



"Rok temu mieliśmy tę przyjemność... mogliśmy podziękować i pogratulować twórcom Stowarzyszenia Orszaku Trzech Króli, czyli tym, którzy odnowili tradycję, nie tylko w Warszawie, ale i w całej Polsce. Zrobili wielką rzecz, bo zrealizowali coś, co było potrzebne wszystkim nam... z niezwykłą szybkością, inicjatywa rozeszła się po całym kraju. Dziękuję również tym wszystkim, którzy ten Orszak organizują tutaj, w Cieszynie. Orszak, który ma swój szczególny wymiar, ponieważ nie jest zupełnie typowym Orszakiem, ale składa się z wielu Orszaków, które ze wszystkich parafii wyruszyły na Rynek, by spotkać się razem i stworzyć wspólnotę ludzi cieszących się z Bożego Narodzenia... cieszących się ze świąt... zgromadzonych w tym roku pod tym wielkim i jakże wymownym zawołaniem „Pokój i dobro”... czyli to czego potrzebujemy wszyscy.


Szczególnym zadaniem nas, ludzi wierzących jest to, by ten pokój i dobro nieść, aby je sobie nawzajem okazywać... dlatego jeszcze raz z całego serca, dziękując za zaproszenie – dziękuję Państwu również za to, że przyszliście... że jesteście razem i tworzycie tę wspólnotę w mieście, które jest miastem wielu religii. To wspólnota katolicka i wspólnota ewangelicka Cieszyna... Obie te wielkie wspólnoty ludzi wierzących, obchodzą w tym roku swoje święto – 25-lecie erygowania Diecezji Bielsko-Żywieckiej i wielki jubileusz Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego - 500-lecie Reformacji, przypadające na rok 2017.

Chciałem wszystkim Państwu życzyć wspaniałego roku, by był on dla Was nie tylko wielkim, głębokim przeżyciem duchowym i okresem radości oraz święta, ale by był to po prostu dobry rok dla Was, w rodzinach, wspólnotach, w miejscach, gdzie się spotykacie... pracujecie. Wszędzie tam, gdzie koncentruje się Wasze życie. By Bóg błogosławił Wam wszystkim w tym 2017 roku" - powiedział w przemówieniu Prezydent Andrzej Duda. 

Trzej Królowie i głos dzieci...



W tym roku, w rolę trzech mędrców wcieliły się osoby związane z Uniwersytetem Śląskim w Cieszynie – Pani Małgorzata Łuszczak - Dziekan Wydziału Artystycznego, Pan Zenon Gajdzica - Dziekan Wydziału Etnologii i Nauk o Edukacji oraz Dyrektor Książnicy Cieszyńskiej – Pan Krzysztof Szelong.

Tegoroczne uliczne jasełka zaprezentowały autorski pomysł na ukazanie historii narodzin Chrystusa przez opowieści dziadka, snute w stronę wnuczki. Postać wnuczki mistrzowsko odegrała Antosia Kraszewska. Swoją rolę, ja mówi opanowała szybko i z radością. Trema jej nie straszna, bo to nie pierwszy występ Antosi, przed tak liczną publicznością.



- W jasełkach grałam już wiele razy, teraz też chciałam zagrać... - przyznaje. Uśmiechnięta, radosna z podekscytowaniem oczekiwała na swoją kolej. Zagrała wspaniale. Słowa uznania z cieszyńskiego Rynku popłynęły również w stronę pozostałych aktorów amatorów, z grupy młodzieży oazowej przy Parafii św. Marii Magdaleny w Cieszynie, która do swojego występu, przygotowywała się pod czujnym okiem Joanny Kuleszy.

I zabawa...



Orszak Trzech Króli to również kiermasze, konkursy i nagrody, które osobiście wręczał Prezydent RP wraz z Małżonką – w uznaniu za najpiękniejsze przebranie związane z historią o narodzinach Jezusa. Zapachniało grochówką i wypiekami uczniów Katolickiego Liceum i Gimnazjum im. św. Melchiora Grodzieckiego w Cieszynie, oraz Katolickiej Szkoły Podstawowej im. Świętej Rodziny w Cieszynie. 

Uroczystości były również okazją do skosztowania specjałów z kuchni Parafialnej Ochmistrzyni. Kiermasz z domowymi przysmakami to praca wielu osób, które na kuchni znają się, jak nikt inny. Strudel z jabłkami, ciasteczka szpinakowe, kołacz z serem i makiem, chleb żytni na naturalnym zakwasie i smalec według sekretnej receptury, którą, jak mówi ze śmiechem Pani Gabriela Grzybek – Ochmistrzyni w Parafii św. Marii Magdaleny w Cieszynie - zna jedynie ksiądz proboszcz. Oczywiście wszystko pyszne, zdrowe i naturalne.



Jeśli miałabym się pokusić o podsumowania...

To był piękny dzień, wspaniałe wydarzenie... pełne emocji i oczywiście radości. Bycie razem, w rytmie melodii kolęd, w gwarze i śmiechu. Wspólnie. To dlatego nie straszny był wszystkim siarczysty mróz. Organizatorom zaś należą się szczególne podziękowania, bo łącząc swoje siły - stworzyli niezapomniane dzieło, nadając mu w tym roku szczególną rangę.


Barbara Stelmach-Kubaszczyk
Podziel się artykułem:
FaceBook  Twitter