„Nie obrażajcie się na Boga!” – poprosił kapelan szpitalny podczas uroczystości wspólnego pochówku dzieci zmarłych przed urodzeniem. W Dzień Dziecka Utraconego, 15 października 2022 r., na cmentarzu komunalnym w Bielsku-Białej Kamienicy pochowano 7 urn z prochami 358 dzieci nienarodzonych, które przekazały w ciągu ostatniego roku dwa bielskie szpitale – wojewódzki i miejski. W kościele pw. św. Małgorzaty nad urnami modlili się bielscy kapłani, duchowny prawosławny, ewangelicki oraz polskokatolicki, a także rodzice i bliscy żegnanych i chowanych w grobie dzieci.

Ceremonii złożenia szczątków w Grobie Dzieci Nienarodzonych i poprzedzającej Mszy św. w intencji rodzin zmarłych dzieci przewodniczył ks. dr Tomasz Gorczyński, dyrektor kurialnego wydziału duszpasterstwa rodzin. Eucharystię koncelebrowali proboszcz kamienickiej parafii pw. św. Małgorzaty ks. Marek Droździk, diecezjalny duszpasterz służby zdrowia ks. Łukasz Jończy i kapelan szpitala wojewódzkiego w Bielsku-Białej ks. Arkadiusz Talik, który wygłosił kazanie. Modlili się także proboszcz parafii luterańskiej w Starym Bielsku ks. Artur Woltman, ks. Marcin Bielawski z Kościoła prawosławnego oraz ks. dr Jerzy Bajorek z Kościoła polskokatolickiego. Obecni byli na liturgii przedstawiciele Rycerzy Jana Pawła II.

W kazaniu ks. Talik przyznał, że słowa w takiej chwili są zawodne. „Mam zawrzeć w kilkudziesięciu słowach to, co niezmierzone, w paru nieporadnych zdaniach mam was pocieszyć, uspokoić. Tak dobrać słowa, by utworzyły harmonię życia. Dziś potrzeba nam wzajemnej modlitwy za siebie, bo chcemy zmierzyć się z tym, co nas wszystkich przerasta. Chcemy zmierzyć się z tajemnicą życia i śmierci. Wobec tajemnicy nie ma innej postawy, jak uklęknąć na kolana, wyciszyć serce, emocje i wsłuchać się w głos Boga” – powiedział.

Na koniec zaapelował do tych, którzy stracili dzieci, by nie obrażali się na Boga, „Może w waszych sercach jest bunt, są pytania. Jedno jest pocieszające, że tak naprawdę te dzieci są w Domu naszego Ojca. To nieraz my jesteśmy pogubieni. To nieraz my odchodzimy gdzieś daleko od Pana Boga. Dlatego w imieniu waszych dzieci, tych, które wpatrują się w Boże oblicze, tych małych, o których dzisiaj w Ewangelii mówi Pan Jezus, w ich imieniu was proszę: nie obrażajcie się na Pana Boga! Ale żyjcie tak, abyście mogli się z nimi spotkać w niebie. One są już u Niego. Nic złego im nie grozi” – zapewnił.

Duchowny Kościoła polskokatolickiego zaznaczył, że ważniejsza niż słowa jest w tej chwili obecność i wspólna modlitwa z tymi, którzy doznali straty. Ewangelicki duchowny zacytował słowa św. Pawła z 15. Rozdziału Pierwszego Listu do Koryntian o czekającym nas zmartwychwstaniu, gdy to, co zniszczalne przyoblecze się w niezniszczalność. „Śmierci, gdzie twoje żądło? Niech Chrystus Zmartwychwstały rozświetla wasze serca” – życzył.

„W teologii prawosławnej mówimy, że dziecko to mały anioł. Szczególnie mamom, które nie doczekały się dziecka, ciężko będzie pogodzić się z wolą Bożą. Jednak człowiek wierzący powinien nieustannie mieć nadzieję” – modlił się przedstawiciel prawosławia.

Przed ołtarzem umieszczonych zostało 7 urn z popiołami 197 dzieci ze szpitala wojewódzkiego i 161 ze szpitala miejskiego. Spoczęły we wspólnym Grobie Dzieci Nienarodzonych na największym bielskim cmentarzu. Grobowiec ten, z nagrobkiem autorstwa bielskiego artysty Jacka Grabowskiego, ukazującym grające anioły, powstał w 2008 roku. Na nagrobnej płycie widnieje napis: „Były w naszych marzeniach i tam pozostaną”. Odwiedzający ten grób ludzie zostawiają obok zniczy figurki aniołków i zabawki.


Wspólny pochówek dzieci zmarłych przed urodzeniem odbywa się na kamienickim cmentarzu raz w roku i modlitwa taka w tym miejscu stała się już tradycją. Mszę św. poprzedza Koronka do Bożego Miłosierdzia przed Najświętszym Sakramentem.

Według statystyk medycznych, w Polsce rocznie w wyniku poronień umiera około 40 tysięcy dzieci. Martwych urodzeń odnotowuje się co roku około 10 tysięcy.

rk/Bielsko-Biała/Diecezja Bielsko-Żywecka
Podziel się artykułem:
FaceBook  Twitter