W Centrum Folkloru Śląska Cieszyńskiego przy dźwiękach Kapeli „Wałasi” zaprezentowano tradycyjne ozdoby regionalne stroju cieszyńskiego. Otwierający wystawę wernisaż przyciągnął we wtorek wielu miłośników tradycji i piękna rodzimego folkloru. Wystawa pt. "Cieszyńskie Piękno: Hoczki" odsłania różnorodność, bogate wzornictwo, a przede wszystkim filigranowość tej charakterystycznej ozdoby. Ten drobny, lecz niezwykle istotny detal, odgrywał niegdyś znaczącą rolę w tradycji i obyczajowości regionu Śląska Cieszyńskiego. 

 - Otwieramy wyjątkową wystawę, tym razem zainspirował nas hoczek. Mamy ich tutaj ponad pięćset. Chciałam podziękować Cieszyńskiemu Klubowi Hobbystów za wielką pracę, a w szczególności Leszkowi Gancarczykowi, który użyczył swoich zbiorów – podkreślała otwierając wystawę Agnieszka Pawlitko.  

Stroje regionalne, będące istotną częścią dziedzictwa kulturowego, pełnią rolę nie tylko użytkową, ale również symboliczną i estetyczną. Wśród nich strój cieszyński wyróżnia się bogactwem detali, a jednym z nich jest bogato zdobiony hoczek, który stał się nieodłącznym elementem stroju kobiecego. 

 - Podstawową techniką wykonania hoczków była technika odlewania, tych praktycznie jest najwięcej. Kolejną techniką wykonywania hoczków była technika tłoczenia. Trzecią techniką są filigrany, to już jest mistrzostwo. Do tego dochodzą hoczki wykonane z monet, są tu akurat monety austriackie, srebrne i złote. Wszystkie te techniki możemy zobaczyć w gablotach. Jest mnóstwo wzorów i motywów – wyjaśniał Leszek Gancarczyk  z CKH. 

- Uzupełnieniem wystawy są fotografie oraz publikacje wydane na temat Śląska Cieszyńskiego. Dodatkowo w druku jest katalog, taki mini przewodnik, który będzie mówił o wszystkich hoczkach, które są tutaj. Myślę, że na przełomie czerwca i lipca będzie już można podejść do Cieszyńskiego Ośrodka Kultury i sobie zabrać bezpłatny katalog. Będzie również do pobrania w wersji elektronicznej – wyjaśnia Agnieszka Pawlitko.

Foto i tekst Krzysztof Telma

Podziel się artykułem:
FaceBook  Twitter