„Twoja wizyta w naszej parafii przypomina nam o pierwotnym Kościele, gdy św. Paweł Apostoł nawiedzał pierwsze wspólnoty chrześcijańskie, dzieląc się słowem Bożym i doświadczeniami radości oraz smutku” – podkreślił ks. Wiesław Płonka podczas powitania bp. Romana Pindla wizytującego 18 lutego 2024 r. parafię św. Jerzego w Cieszynie. Wizytacja stanowiła okazję do bliższego poznania życia parafialnego oraz oceny stanu duchowego i materialnego wspólnoty.

W czasie wizytacji biskup spotkał się z administratorem wspólnoty oraz głównymi przedstawicielami grup parafialnych. Omówiono różne aspekty życia duchowego i społecznego parafii, w tym działalność formacyjną, modlitewną oraz charytatywną. Podczas Eucharystii z udziałem rodzin uczestnicy liturgii udzielali sobie nawzajem błogosławieństwa.

„Duchową tkaninę naszej parafii tworzą różnorodne grupy, które wspierają naszą wspólnotę przez modlitwę i działalność. Codziennie przed Mszą św. odbywa się adoracja Najświętszego Sakramentu, a różańce są odmawiane przez 6 róż różańcowych. Wspólnota wiernych aktywnie uczestniczy w nabożeństwach pierwszosobotnich oraz w nabożeństwach fatimskich przez cały rok. Ponadto, członkowie Apostolstwa Dobrej Śmierci uczestniczą w Mszach, modląc się różańcem do siedmiu boleści Najświętszej Maryi Panny” – relacjonował administrator parafii ks. Płonka.

Wspomniał o różnych grupach organizujących spotkania, dni skupienia i rekolekcje, jak również angażujących się w pomoc potrzebującym. Stwierdził, że młodzież aktywnie uczestniczy w życiu parafialnym poprzez przygotowania do sakramentu bierzmowania, udział w akcjach charytatywnych oraz odwiedzanie chorych. „Szkolne Koło Caritas oraz udział w programie Rodzina Rodzinie są dowodem zaangażowania społeczności parafialnej w szerzenie miłości i pomocy bliźnim” – podkreślił i zaznaczył, że parafia nie zapomina również o swoim wymiarze materialnym.

„Od ostatniej wizytacji w 2016 r. dokonano wielu inwestycji, m.in. odrestaurowano zabytkowe freski w kościele, dostosowano budynki do wymogów bezpieczeństwa pożarowego oraz dokonano modernizacji infrastruktury. Wiele z tych działań było możliwe dzięki hojności i zaufaniu parafian” – zaakcentował.

Zapowiedział, że wspólnota przygotowuje się teraz do obchodów 600-lecia kościoła poprzez organizację wykładów historycznych, wydanie książki oraz uczestnictwo w nowennie i rekolekcjach. Planowane są także prace nad elewacją kościoła zgodnie z zaleceniami konserwatora zabytków.

Wizytacja zakończyła się modlitwą, podczas której bp Roman udzielił parafii swojego pasterskiego błogosławieństwa oraz wyraził wdzięczność za zaangażowanie wiernych i pracowników parafii w życie duchowe i społeczne wspólnoty.

fot. ks. Piotr Góra
Źrodło: Diecezja.bielsko.plPodziel się artykułem:
FaceBook  Twitter