W dniu 17 listopada br. w bielskiej katedrze pw. św. Mikołaja odbyła się Msza święta pogrzebowa byłego prezydenta Bielska – Białej Jacka Krywulta zmarłego 9 listopada br.

Liturgii przewodniczył ks. biskup Roman Pindel wraz ks. Antonim Młoczkiem – proboszczem parafii katedralnej, ks. Marek Studenski – wikariusz generalny naszej diecezji. W liturgii uczestniczyli księża z bielskich dekanatów wraz ks. biskupem cieszyńskim Kościoła ewangelicko – augsburski Adrianem Korczago.  Przed rozpoczęciem liturgii zmarłego prezydenta pożegnał syn Wojciech Krywult oraz obecny prezydent Miasta Bielska – Białej Jarosław Klimaszewski.

Słowo Boże do licznie zebranych wygłosił ks. Marek Studenski,  który żegnając zmarłego powiedział, że zmarły prezydent był osobą uczciwą, szczerą, pracowitą i pełną mocnej wiary, która nie była na pokaz. „Pan prezydent Jacek Krywult był człowiekiem bardzo bliskim ludziom. Był szczególnie otwarty na potrzeby człowieka chorego. Kiedy ktoś był chory, kiedy ktoś potrzebował lekarza czy wsparcia, to pan prezydent osobiście się w to angażował.”

„Dzisiaj jak powietrza, jak wody, potrzebujemy ludzi prawych, szczerych i prawdziwych w tym, co robią, którzy mają swoje ideały i wartości. Takim człowiekiem był Jacek Krywult. To był człowiek, który miał ideały i był szczery w tym, co robił. Był z pozoru człowiekiem surowym, ale w jego sercu kryło się wiele serca i miłości. Trzeba było go poznać, by zobaczyć, kim naprawdę jest.”

Nad trumną przemawiał ks. biskup cieszyński Kościoła ewangelicko-augsburskiego Adrian Korczago. Podziękował za spotkania, wspólne rozmowy, udział w koncertach, uroczystościach, jak również za umiłowanie miasta Bielska-Białej i gorliwość w zawiadywaniu nim w czasach dynamicznych przemian.”

W Mszy świętej uczestniczyli oprócz najbliższej rodziny zmarłego, bielszczanie, przedstawiciele parlamentu, władz miejskich i samorządowych z całego regionu. Uczestniczyły liczne poczty sztandarowe na czele z pocztem sztandarowym 18 Bielskiego Batalionu Powietrznodesantowego.

Uroczystemu charakterowi liturgii nadał śpiew bielskiego Chóru „Echo”.

Były prezydent spoczął na bielskim cmentarzu parafialnym przy ul. Grunwaldzkiej.

Jacek Krywult urodził się w 1941 roku w Stanisławowie na Kresach. W Bielsku- Białej mieszkał od zakończenia drugiej wojny światowej. Ukończył Wydział Elektryczny Politechniki Śląskiej. W samorządzie pracował przez wiele lat. Od grudnia 1980 roku był przewodniczącym ówczesnej Miejskiej Rady Narodowej. Do samorządu powrócił w wolnej Polsce. Był pierwszym prezydentem Bielska-Białej wybranym bezpośrednio w wyborach powszechnych. Zarządzał miastem przez cztery kadencje.Tekst i foto: M.Szpak


 

 

 

Podziel się artykułem:
FaceBook  Twitter