Figurka bł. Edmunda Bojanowskiego, wykonana przez podopiecznych domu pomocy społecznej w Skoczowie, jest cegiełką pomagającą zbudować „Przestrzeń Opatrzności” – nowy ośrodek, w którym ma zamieszkać 48 chłopców. „Nasi chłopcy już wiedzą, że razem z naszymi kochanymi darczyńcami budujemy dla nich nowy dom! Już nie mogą się na niego doczekać! Bardzo chcą pomóc więc razem znaleźliśmy na to pomysł!” – podkreślają Siostry Służebniczki Dębickie w Skoczowie, które zainicjowały akcję zbierania funduszy 13 czerwca, w rocznicę beatyfikacji założyciela zgromadzenia. Powstające gipsowe figurki mają przypominać życie i dzieło błogosławionego, wyniesionego na ołtarze przez Jan Pawła II.

Jak zapewniają siostry, 25-centymetrowa figurka może trafić do domu każdego darczyńcy, który zechce wesprzeć finansowo dzieło budowy nowego domu dla niepełnosprawnych chłopców. Potrzeba 12 mln zł.


Obok figurek z błogosławionym powstają pamiątkowe medaliony i magnesy z jego wizerunkiem. Specjalne religijne obrazy tworzy jeden z podopiecznych sióstr – utalentowany artysta Grzegorz Dostatni, zwany „skoczowskim Nikiforem”. Można także zadeklarować post i modlitwy w intencji przedsięwzięcia.

Obecnie siostry opiekują się 39 wyjątkowymi chłopcami ze Skoczowa. Przyznają, że każdy z podopiecznych, mimo zmagań ze skutkami związanymi z niepełnosprawnością, jest dla nich „Skarbem nie do końca jeszcze odkrytym”.

Chłopcy mieszkają w dwóch budynkach. W zabytkowym z 1910 r., gdzie mieszka 23 podopiecznych, i w wynajmowanym budynku oddalonym o kilkaset metrów od głównego z 16 chłopcami.

„Dom, szczególnie ten zabytkowy, jest całkowicie nie funkcyjny do prowadzenia takiego dzieła. Wiąże się to z licznymi problemami, takimi jak: wysokie pomieszczenia, słabe zaplecze sanitarne, duże odległości pomiędzy pokojami mieszkalnymi, brak pomieszczeń do zabaw, terapii i rehabilitacji, izolatek dla chorych itp. Ponadto, jest dużym obciążeniem dla personelu, który w tak trudnych warunkach lokalowych wykonuje bardzo trudną posługę” – tłumaczą siostry.

Nowy dom dla 48 chłopców – mieszkających już w Skoczowie i dla 9 nowych – będzie znajdować się w sąsiedztwie obecnie istniejącego budynku. W starym pozostaną: kaplica, biura, kuchnia, pralnia oraz powstaną pomieszczenia do celów terapii i rehabilitacji, a także gabinety dla specjalistów.

Pierwszy etap projektu i wykonania fundamentów – to koszt 900 tys. złotych.

Projekt Przestrzeni Opatrzności jest wyceniony na kwotę 12 milionów złotych. „Te kwoty są możliwe do pozyskania tylko dzięki Bożej Opatrzności i ludzkiej hojności. Stąd wraz z naszymi Chłopcami prosimy wszystkich o pomoc w realizacji tego dzieła. Zapewniamy o naszej modlitwie w intencjach wszystkich Darczyńców. Z nadzieją i wdzięcznością patrzymy w przyszłość” – dodają siostry, zapraszając do udziału w projekcie.

Szczegóły na temat projektu na stronie https://przestrzenopatrznosci.pl/

/diecezja bielsko-żywiecka/
Podziel się artykułem:
FaceBook  Twitter