Trwają prace porządkowe na cmentarzach żydowskich w Cieszynie. Od kilku tygodni grupa lokalnych wolontariuszy sukcesywnie przywraca porządek na zabytkowych żydowskich nekropoliach przy ul. Hażlaskiej. Znikają gałęzie, humus i panoszący się na nagrobkach bluszcz. Spod grubej warstwy przykrywającej miejsce pochówku wyłaniają się poprzewracane niegdyś macewy i postumenty. 

Światło dzienne ujrzały również obramienia grobów i kamienne elementy, które udało się przypisać do poszczególnych nagrobków. Porządkując teren nie tylko odsłaniają wiele ciekawych i pięknych elementów, jak te z ciekawą ornamentyką secesyjną, ale na nowo odkrywają przeszłość i pamięć o ludziach wpisanych w historię Śląska Cieszyńskiego.

W niedzielnej akcji porządkowej prowadzonej na nowym cmentarzu żydowskim uczestniczyło ponad 20 wolontariuszy. Zaplanowane na cały dzień prace skupiły się w miejscu kwater grzebalnych za domem przedpogrzebowym.

-
Porządkujemy pierwszą kwaterę ludzi pochowanych między 1910-1920 rokiem wyjaśnia inicjatorka akcji Irena French. Jak podkreśla to jest nasze dziedzictwo i skarb o który należy zadbać. 

W przedsięwzięcie zaangażował się społecznik i historyk z Pszczyny - Sławomir Pastuszka, który razem Ireną French koordynuje przebieg prac.

-
Każda inicjatywa ze strony zewnętrznej, która pomaga w przywracaniu porządku na żydowskich cmentarzach jest warta uwagi i wsparcia. Dziś przychodzą ludzie, którzy poświęcają swój wolny czas i chęci, ale chcą też odkryć tę historię. Takiej inicjatywie należy bić brawo, to jest coś wspaniałego, działając wspólnie osiągniemy fajny cel podkreśla S. Pastuszka. 

Pierwszy etap prac skupia się na odsłonięciu nagrobków z chwastów i ich oczyszczeniu. Nagrobki zostaną zinwentaryzowane i naniesione na mapę. Być może w przyszłości uda się również przeprowadzić ich renowację. Co warto zaznaczyć, nowy cmentarz żydowski posiada nowoczesny układ przestrzenny.

-
Jest jednym z najlepiej zorganizowanych kompozycyjnie cmentarzy żydowskich na Śląsku Cieszyńskim. Ma określony układ kwater i rzędów. Są tu groby honorowe, odsłaniając to wszystko dopiero to widzimy. Mimo, że nie jestem mieszkańcem Cieszyna i nie mam żadnych związków z tym cmentarzem. Chcę pomagać bo widzę, jak praca wolontariuszy jest ważna - dodaje społecznik. 

W tym roku powstała Koalicja Opiekunów Cmentarzy Żydowskich w Polsce do której dołączyła również grupa z Cieszyna. Koalicja skupia organizacje, instytucje oraz osoby prywatne, które zajmują się ratowaniem żydowskich cmentarzy.

Docelowo ma ona wspierać finansowo w przyszłości z różnych grantów czy darowizn tego typu działania. Na razie zaczynamy od dwóch rąk, a być może z czasem Koalicja będzie już finansować takie akcje wyjaśnia Sławomir Pastuszka, członek Rady Koalicji Opiekunów Cmentarzy Żydowskich w Polsce.  

Foto i tekst Krzysztof Telma








Podziel się artykułem:
FaceBook  Twitter