/pixabay/

W środę 14 kwietnia obchodzić będziemy Święto Chrztu Polski. Jedno z najmłodszych świąt ustanowionych przez Sejm RP, zaledwie w 2019 przywołuje znamienne wydarzenie z kwietnia 966 roku, kiedy to władca Polan Mieszko I przyjął sakrament chrztu. To przełomowe w dziejach naszego narodu wydarzenie, dało nad Wisłą początek polskiego Kościoła katolickiego, wprowadzając jednocześnie kraj w zachodnioeuropejski krąg kulturowy.

- Chrzest Polski to kluczowe wydarzenie w dziejach naszego Narodu i Państwa. (…) Dlatego dzisiaj, w dobie kruszenia podstaw, na których zbudowany jest nasz byt narodowy i państwowy, w dobie niepewności i obawy o naszą przyszłość, o jutro naszych dzieci, powinniśmy pamiętać o rocznicy Chrztu Polski. Niech dzień 14 kwietnia stanie się okazją do zadumy i refleksji nad odpowiedzialności za naszą przyszłość – czytamy w uzasadnieniu projektu.

Akcja Katolicka wraz z Fundacją SŁOWO zachęca do świętowania Chrztu Polski poprzez wywieszenie flagi państwowej.

– To nie tylko podkreśli wagę tego święta w naszej Ojczyźnie, ale też w trudnym czasie pandemii koronawirusa nie pozwoli zapomnieć o naszych chrześcijańskich korzeniach. Święto to obchodzone jest w Polsce dopiero trzeci raz, dlatego nie jest ono jeszcze powszechnie przyjęte przez polskie społeczeństwo. Zachęcamy do rozpowszechniania materiałów promocyjnych Święta Chrztu Polski stworzonych przez Fundację SŁOWO na swoich profilach społecznościowych - czytamy na stronie organizatora.

Tekst Krzysztof Telma
Podziel się artykułem:
FaceBook  Twitter