Dzień Papieski obchodzony jest w Polsce od 2001 r. Jest on wyrazem wdzięczności, łączności duchowej z Ojcem Świętym Janem Pawłem II i promocji Jego nauczania. Przypada w niedzielę, bezpośrednio poprzedzającą datę wyboru Kardynała Karola Wojtyły na następcę św. Piotra. Będzie to już 42 rocznica.

Dzień Papieski  obchodzić  będziemy po raz dwudziesty, 11 października 2020 r. Za każdym razem  ma przypisane specjalnie wybrane hasło. W tym roku gdy przypada  100 rocznica urodzin Karola Wojtyły, hasłem Dnia Papieskiego, będą słowa Jego biskupiego zawołania: „Totus Tuus” (cały Twój). Hasło to wyraża przywiązanie przyszłego papieża do pobożności maryjnej i towarzyszyło Jemu przez całe życie. A współczesnego człowieka zachęca do przyjęcia wiary nadającej sens codziennej wędrówce życiowej. Podczas obchodów XX Dnia Papieskiego będziemy przypominać Jego postać i nauczanie.

Do uczczenia tego dnia włącza się również Stowarzyszenie Promocji Kultury „Podbeskidzie” w Bielsku-Białej wraz z Galerią Wzgórze 4 Franciszka Kukioły i Stowarzyszeniem Ofiar Wojny w Bielsku-Białej. Instytucje te zorganizują spotkania dla twórców w dniach 12 i 13 października br. Odbędą się one w Galerii Wzgórze 4 w Bielsku-Białej od godz. 14.00.

W programie wydarzenia organizatorzy przewidują prezentację, przez zgłoszonych twórców, własnych utworów poetyckich, muzycznych, związanych z nauczaniem św. Jana Pawła II. Wiersze,eseje,wspomnienia, opowiadania będą wydane w formie zbiorowego tomu. Planuje się również organizację wystawy malarstwa, rzeźby, rękodzieła, tomików poetyckich zebranych od  uczestników spotkania,  związanych z powyższym tematem.

Utwory poetyckie, muzyczne, obrazy, rzeźby należy wcześniej dostarczyć organizatorom. Szczegóły podane są na dołączonym zaproszeniu. Do wspólnego uczczenia 100 Rocznicy Urodzin najwybitniejszego Polaka – św. Jana Pawła II i XX  Dnia Papieskiego zaproszeni są wszyscy chętni, a szczególnie twórcy.

Udział w tym wydarzeniu należy zgłosić do 31 sierpnia br., na adres:

– elektronicznie: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

– pocztą:  Galeria Franciszka Kukioły Wzgórze 4, 43-300 Bielsko-Biała.

Tekst: Stowarzyszenie Promocji Kultury „Podbeskidzie” Bielsko-Biała / Urszula Omylińska 


Podziel się artykułem:
FaceBook  Twitter