20 września w Starostwie Powiatowym w Cieszynie uroczyście nagrodzono sportowców, którzy w 2017 r. osiągnęli znaczące sukcesy promując Śląsk Cieszyński na sportowych arenach w kraju i poza jego granicami. Gratulacje odebrali także gospodarze gmin, które zwyciężyły we współzawodnictwie sportowym w roku szkolnym 2017/2018. Pierwsze miejsce zajął Cieszyn, drugie miejsce zdobył Skoczów, a na trzeciej pozycji znalazła się Gmina Brenna.

Laureaci Nagrody finansowej Powiatu Cieszyńskiego w dziedzinie sportu za rok 2017.

1. Janusz Rokicki – lekkoatleta, reprezentant Integracyjnego Klubu Sportowego Cieszyn zdobył brązowy medal w pchnięciu kulą na Mistrzostwach Świata w Lekkiejatletyce w Londynie

2. Kajetan Kajetanowicz – zawodnik Automobilklubu Polskiego - trzeci rok z rzędu zdobył tytuł rajdowego samochodowego mistrza Europy

3. Piotr Żyła – reprezentuje Wiślańskie Stowarzyszenie Sportowe, został drużynowym mistrzem świata w skokach narciarskich w Lahti, indywidualnie zdobył brązowy medal na dużej skoczni, II miejsce w klasyfikacji generalnej Turnieju Czterech Skoczni, ponadto ustanowił rekord Polski w skokach narciarskich – 245,5 m

Laureaci Nagrody finansowej specjalnej za promowanie powiatu cieszyńskiego podczas Zimowych Igrzysk Olimpijskich PYONGYANG 2018

1. Mateusz Ligocki – konkurencja snowboard, mieszkaniec Cieszyna, zawodnik AZS AWF Kraków

2. Adam Cieślar – konkurencja kombinacja norweska, mieszkaniec Istebnej, zawodnik AZS AWF Katowice

3. Paweł Słowiok - konkurencja kombinacja norweska, mieszkaniec Wisły, zawodnik AZS AWF Katowice

4.5. Dominik Bury i Kamil Bury, konkurencja biegi narciarskie, zawodnicy MKS Istebna

Laureaci wyróżnienia Powiatu Cieszyńskiego w dziedzinie sportu za rok 2017

1. Grzegorz Kargul – zawodnik Cieszyńskiego Klubu Motorowego, wicemistrz Polski w motocyklowym super enduro

2. Mateusz Nieboras – zawodnik JBG-2 Professional MTB Team, zdobył złoty medal Mistrzostw Polski juniorów w cross-country

3. Balbina Sikora – pochodzi z Kończyc Wielkich, trenująca pływanie zdobyła pięciokrotne Mistrzostwo Polski w pływaniu w płetwach oraz rekord Polski na 400m

4. Mateusz Malina – pochodzi z Ustronia, zdobył srebrny medal w nurkowaniu ze wstrzymanym oddechem podczas zawodów w Dubaju, złote medale Mistrzostw Polski w konkurencjach: pływanie dynamiczne w płetwach na jednym oddechu, statyczne wstrzymanie oddechu, pływanie dynamiczne bez płetw na jednym oddechu oraz w wieloboju, dwa złote medale w Mistrzostwach Czech, w pływaniu dynamicznym w płetwach na jednym oddechu oraz w statycznym wstrzymaniu oddechu

5. Mateusz Haratyk – zawodnik NKS Trójwieś Beskidzka zdobył mistrzostwo Polski Juniorów w biegu narciarskim na dystansie 30 km

6. Eliza Rucka – zawodniczka MKS Istebna została złotą medalistką Pucharu Polski i Olimpiady Młodzieży w Sportach Zimowych

7. Paweł Wąsek – reprezentujący Śląsko Beskidzki Związek Narciarski zdobył V miejsce na Mistrzostwach Świata Juniorów w drużynowych skokach narciarskich, I miejsce na Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży w skokach narciarskich - I miejsce Ogólnopolska Olimpiada Młodzieży (Mistrzostwa Polski Juniorów B) w drużynowych skokach narciarskich Zakopane

8. Tomasz Pilch - reprezentuje Wiślańskie Stowarzyszenie Sportowe, zdobył V miejsce na Mistrzostwach Świata Juniorów drużynowo oraz I miejsce w Pucharze Kontynentalnym

9. Katarzyna Wąsek – reprezentantka Stowarzyszenia Sportowo-Rekreacyjnego Czantoria z Ustronia, jest mistrzynią Polski juniorek w slalomie i dwuboju slalomowym ponadto została srebrną medalistką w slalomie i brązowa medalistką w slalomie gigancie na Mistrzostwach Polski seniorów

10. Joachim Krężelok – zawodnik UKS Wisła, zdobył Mistrzostwo Polski osób niepełnosprawnych w rzucie oszczepem

11. Katarzyna Słomka, reprezentująca Integracyjny Klub Sportowy Cieszyn, zdobyła złoty medal w rzucie maczugą na Mistrzostwach Polski w Białymstoku

12. Maria Juroszek – Integracyjny Klub Sportowy Cieszyn, trenująca siłowanie na rękę została brązowa medalistka Mistrzostw Świata, dwukrotną brązową medalistka Mistrzostw Europy Osób Niepełnosprawnych oraz czterokrotną srebrną medalistką Mistrzostw Polski w Armwrestlingu na prawą rękę

13. Zbigniew Gryżboń, reprezentująca Integracyjny Klub Sportowy Cieszyn trener lekkiej atletyki, doprowadził swoich podopiecznych do startu i wielokrotnych sukcesów na Mistrzostwach Świata, oraz Mistrzostwach Polski

14. Michał Haratyk - mieszkaniec Kiczyc, zawodnik KS Sprint Bielsko Biała, zdobył V miejsce na Mistrzostwach Świata w lekkiej atletyce w Londynie

15. Radosław Sobczyk – zawodnik MKS Ustroń, został halowym mistrzem Polski w lekkiej atletyce juniorów w 7-boju oraz brązowym medalistą Mistrzostw Polski w lekkiej atletyce juniorów w 10-boju

16. Magdalena Kubala – trenerka lekkiej atletyki MKS Ustroń, swoją pracą przyczyniła się do zdobycia medali między innymi Radosława Sobczyka, odnoszącym sukcesy w wieloboju

17. Grzegorz Szczechla – zawodnik Misyjnego Klubu Sportowo-Rekreacyjnego Centrum Dzięgielów, trenujący ekstremalne biegi przez przeszkody, zdobył I miejsce w zawodach OCR Series w Belgi i w Dani, III miejsce w Niemczech, IV miejsce na Mistrzostwach Europy w sztafecie w Holandii oraz V miejsce na Mistrzostwach Świata w Kanadzie

18. Wojciech Probst - mieszkaniec Hażlacha zdobył brązowy medal Mistrzostw Polski w Ultradystansowym Biegu Górskim

19. Zuzanna Pasterny – mieszkanka Cieszyna, trenująca karate zdobyła srebrny medal w kategorii juniorek (kumite) podczas Mistrzostw Europy w Karate

20. Klaudia Szymańska – zawodniczka KS Shindo Cieszyn, zdobyła srebrny medal Mistrzostw Polski w kumite seniorek oraz brązowy medal Mistrzostw Polski w kumite młodzieżówek

21. Małgorzata Błaszczyk – zawodniczka UKS Nakano Pogwizdów, zdobyła brązowy medal Mistrzostw Europy w ju-jitsu w kategorii młodzieżówek oraz brązowy medal w kategorii seniorek i tytuł Mistrzyni Polski młodzieżowców w ju-jitsu

22. Mateusz Herrman – zawodnik UKS Nakano, został mistrzem Polski juniorów w ju-jitsu

23. Kacper Gepfert – kulturysta z Górek Wielkich, zdobył I miejsce w Mistrzostwach Europy oraz I miejsce w Mistrzostwach Polski w Kulturystyce

24. Drużyna UKS Beskidy Ustroń w składzie: Grzegorz Panfil, Mateusz Kowalczyk i Bartosz Wojnar wywalczyli złoty medal w Halowych Drużynowych Mistrzostwach Polski w tenisie zimnym

25. Sebastian Macura – mieszkaniec Cieszyna, trenujący kolarstwo górskie zdobył I miejsce klasyfikacja generalna Pucharu Polski w kolarstwie górskim

26. Jakub Turski - trenujący siatkówkę, mieszkaniec Zebrzydowic, zdobył złoty medal na Mistrzostwach Polski Juniorów oraz brązowy medal na Mistrzostwach Polski Seniorów

Następnie uhonorowane zostały szkoły powiatu cieszyńskiego, które w roku szkolnym 2017/2018 we współzawodnictwie sportowym zajęły trzy pierwsze miejsca. Nad tą rywalizacją od lat czuwa Tadeusz Glos – Przewodniczący Powiatowego Szkolnego Związku Sportowego, który razem ze Starostą wręczył wyróżnienia dyrektorom i nauczycielom wychowania fizycznego najlepszych szkół. Tutaj klasyfikacja prezentuje się następująco: