Dzień Seniora to szczególne wydarzenie, święto ludzi starszych, którym z pewnością należy się szacunek, uznanie i zrozumienie.  To często oni w naszych domach są filarem podtrzymującym wiele wartościowych tradycji. Dbają o rodzinne ciepło, obdarowując jednocześnie młodsze pokolenia szczerą i bezinteresowną miłością.

Obchodzony w listopadzie Ogólnopolski Dzień Seniora ma na celu uświadamianie społeczeństwu problemu osób starszych a także barier, jakie napotykają na swojej drodze, zarówno tych wiekowych, jak i społecznych czy zdrowotnych. Często dochodzi także do zepchnięcia na margines życia społecznego, co jeszcze pogłębia izolację. Dlatego w tym okresie organizowane są w różnych miejscowościach spotkania z osobami starszymi, które są niewątpliwie istotnym wydarzeniem w życiu niejednego seniora.
Pamiętają o tym przedstawiciele Koła Gospodyń Wiejskich w Brzezówce, którzy wraz z Gminą Hażlach zaprosiło najstarszych mieszkańców sołectwa Brzezówka na coroczne spotkanie. W sobotę (8 października) w Domu Wiejskim w Brzezówce, przy wspólnym stole usiadło kilkudziesięciu seniorów. Dla nich to wyjątkowa chwila, pełna ciepła i serdeczności, gdzie w miłej i kameralnej atmosferze mogą porozmawiać ze swoimi rówieśnikami. W uroczystym spotkaniu wzięli udział przedstawiciele władz sołectwa, gminy, powiatu oraz duchowieństwo. Wszyscy szacownym seniorom, w tym szczególnym dniu składali życzenia. "Nasi seniorzy bardzo chętnie uczestniczą w tych spotkaniach, ponieważ to ich integruje. Mają okazję wyjść z domu. Te spotkania łączą także pokolenia, bo są tu osoby młodsze i starsze, uważam, że to bardzo istotne, że jesteśmy tu razem…” - podkreśla Zofia Kwiczala,przewodnicząca KGW Brzezówka.

Sołectwo Brzezówka w grupie seniorów powyżej 70 roku życia skupia obecnie 69 osób, najstarsza mieszkanka regionu liczy 98 lat, jednak ze względu na różne trudności, nie wszyscy seniorzy mogli wziąć udział w sobotnim spotkaniu. Z ust przedstawicieli lokalnych władz popłynął strumień ciepłych życzeń, w tym wójta Gminy Hażlach Grzegorza Sikorskiego, który życzył seniorom jeszcze wielu lat życia w zdrowiu, szczęściu i pomyślności oraz zasłużonego szacunku. Jako ciekawostkę - zauważył, że w Gminie Hażlach mieszka obecnie kilku ponad stulatków, co podkreśla sprzyjające warunki do długiego i spokojnego życia.

Za mądrość życiową seniorom dziękował również ks. wikary Dariusz Mależyna z Parafii w Pogwizdowie. "Dziękuję wam także za mądrość życiową, którą potraficie przekazać innym, ta mądrość życiowa jest niesłychanie ważna w życiu, bo wy już wiecie, co jest w życiu ważne. Jesteście taki światkami historii, w którą wasze życie jest wplecione, ale też małej historii rodzinnej… Jesteście także wychowawcami w sferze religijnej, bo często to wy dbaliście o odprowadzenie dzieci do Kościoła, a później wnuków…"- zauważa duchowny.

Wydarzenie uświetnił występ Chóru Parafialnego "Allegria", który zaprezentował się seniorom w niecodziennym repertuarze. W strojach ludowych Ziemi Cieszyńskie zaśpiewał pieśni ludowe znane wszystkim mieszkańcom regionu. Wesołą atmosferę wśród uczestników spotkania wprowadziła także nowa lokalna maskotka - Hażlaski Kicak, który ciepło przywitał się z najstarszymi mieszkańcami sołectwa.

foto i tekst Krzysztof Telma
Podziel się artykułem:
FaceBook  Twitter