Jak wygląda walka dobra ze złem na zupełnie innym, nieuchwytnym poziomie? Jak to możliwe, że szatan, będący ucieleśnieniem zła, może zostać oszukany i pokonany przez dobro? Między innymi takie pytania stawia w najnowszej medytacji na Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego ks. Marek Studenski.

Przybliża niezwykłą historię i symbolikę Hortus deliciarum (Ogrodu rozkoszy) Herrady z Landsbergu (ok. 1180), przypomina opowieść o bałwanie, którego serce, mimo zimowej powłoki, tęskniło do ciepła pieca. Ta metafora, zaczerpnięta z dzieła Hansa Christiana Andersena, staje się punktem wyjścia do refleksji nad tym, jak nasze wnętrze i prawdziwe pragnienia mogą być ukryte pod zewnętrznymi warstwami naszej osobowości i okoliczności życiowych.

Ten odcinek to także opowieść o nadziei, symbolizowanej przez historię Fritz’a Kreislera, którego pasja i talent pozwoliły mu odnaleźć skrzypce swoich marzeń. Ta historia pokazuje, że determinacja i oddanie swojej pasji mogą przynieść niespodziewane rozstrzygnięcia.

W najnowszych „Dopowiedzeniach historyka” ks. Tomasz Chrzan opowiada, jak kultura duchowa i religijna Francji przez szereg wieków nadawała rytmu chrześcijanom Zachodniej Europy. Zauważa, że korzenie tych tradycji sięgają już pierwszych wieków chrześcijaństwa, obecnego także na ziemiach rzymskiej Galii.

/Diecezja Bielsko-Żywiecka/
Podziel się artykułem:
FaceBook  Twitter