„Dlaczego człowiek z talentem bał się podjąć ryzyko i zamiast go pomnożyć, postanowił go zakopać? Jakie lekcje możemy wyciągnąć z jego strachu i niepewności, szczególnie w obliczu obecnych trudności?” – to niektóre pytania, jakie stawia w najnowszym odcinku „Szklanki dobrej rozmowy” ks. Marek Studenski. W medytacji przeznaczonej na 33. Niedzielę zwykłą, 19 listopada 2023 r., duchowny zachęca do odkrywania, jak możemy pomnażać talenty i przyczyniać się do dobra, nawet gdy wydaje się, że Pan Bóg jest daleko.

Ks. Marek przybliża historie ludzi, którzy, mimo trudności, odważyli się wykorzystać swoje talenty. Dzieli się m.in. wzruszającą opowieścią o profesor Wandzie Półtawskiej i jej niezłomnym duchu.

Według autora cyklu, najnowsze rozważania to nie tylko refleksja nad przypowieścią ewangeliczną, ale także zachęta do pozytywnego działania i zaangażowania w obliczu trudności.

Tymczasem w „Dopwiedzeniach” księża Mateusz i Piotr analizują ostatni rozdział encykliki „Laudato Si”. „To mocne wezwanie papieża Franciszka, aby zacząć wszystko od nowa, szukać nowego, odpowiedzialnego stylu życia. To wskazanie, że sens i radość w życiu nie zależą od ilości rzeczy, które posiadam, ale od sposobu w jaki na nie patrzę. Duchowość ekologiczna, edukacja oraz nawrócenie. To szukanie drogi, która pomoże zatroszczyć się o ubogich i świat, nasz wspólny dom, w którym żyjemy” – konkludują.

Zapraszamy na spotkanie z ks. dr. Kamilem Żółtaszkiem i dr. Bartoszem Kołoczkiem. To odcinek wyjątkowy ich cyklu spotkań. Herosi – zarówno ci stricte mitologiczni, jak i „ojcowie założyciele” – byli dla Greków i Rzymian punktem odniesienia co do postaw i wartości godnych naśladowania, choć oczywiście posiadali wady (często poważne z naszego punktu widzenia). Czy istnieje jakiś związek między nimi a chrześcijańskimi świętymi? A może kult świętych jest wprost kontynuacją pogańskiego kultu herosów? W jaki sposób próbowano zbliżyć się do heroiczności i świętości? Tego dowiecie się państwo z kolejnego odcinka z serii „Kościół w grecko-rzymskim świecie”.

/Diecezja Bielsko-Żywiecka/

Posłuchaj:
Podziel się artykułem:
FaceBook  Twitter