W niedzielę, 5 listopada, o godz. 14.00 przy Bramie Śmierci byłego niemieckiego obozu zagłady KL Auschwitz II-Birkenau w Brzezince rozpocznie się Droga Krzyżowa w intencji ofiar obozów zagłady, gułagów i wszystkich systemów totalitarnych.

W tym roku szczególnym patronem naszej modlitwy będzie św. Teresa Benedykta od Krzyża. Rozważania poprowadzą siostry zakonne z różnych zgromadzeń zakonnych w terenu diecezji bielsko-żywieckiej.Uczestnicy nabożeństwa w miejscach kaźni obozowej rozważać będą stacje Męki Pańskiej. Wierni przejdą prawie trzykilometrową trasę wzdłuż rampy, nieopodal baraków, obok ruin krematoriów II i III oraz sauny, gdzie odbywało się przyjmowanie więźniów do obozu. Modlić się będą przy krematorium IV i V, przejdą dalej do budynku dawnej komendantury obozu. Nabożeństwo zakończy Msza św. w kościele parafialnym w Brzezince.
Po zakończonej modlitwie autobus odwiezie pielgrzymów na Dworzec PKP i PKS w Oświęcimiu.

Tradycja odprawiania nabożeństw Drogi Krzyżowej na terenie byłego obozu sięga czasów sprzed wyboru kard. Karola Wojtyły na papieża. Inicjatorem były Kluby Inteligencji Katolickiej z Oświęcimia i Krakowa. Najwięcej osób przybyło tu w 2006 roku, niedługo po wizycie Benedykta XVI na terenie byłego obozu.

Droga Krzyżowa na terenie Miejsca Pamięci odbywa się zawsze w pierwszą niedzielę po liturgicznym wspomnieniu Wszystkich Wiernych Zmarłych.

/Diecezja Bielsko-Żywiecka/
Podziel się artykułem:
FaceBook  Twitter