„Bóg pragnie dać nam coś o wiele więcej niż materialne dobra czy korzyści. Pragnie dać nam siebie samego, swoją miłość, troskę i obecność w naszym życiu” – przekonuje w najnowszej medytacji „Szklanka dobrej rozmowy” na 25. Niedzielę zwykłą, 24 września 2023 r., ks. Marek Studenski. Duchowny zachęca, by próbować zgłębić przesłania zawarte w Biblii, poświęcić czas, skupienie oraz otworzyć serce na Boże natchnienia.

„Niejednokrotnie trudno nam zaakceptować pewne treści, które zdają się być dla nas niezrozumiałe czy wręcz kontrowersyjne. Jednak, gdy przyjrzymy się im bliżej, często odkrywamy w nich głęboką mądrość i prawdę, która dotyczy naszego życia” – zwraca uwagę, wskazując na przeznaczoną na niedzielę ewangeliczną historię o robotnikach winnicy.

„Na pierwszy rzut oka możemy poczuć się niesprawiedliwie potraktowani, podobnie jak ci, którzy pracowali cały dzień w upale. Dlaczego ci, którzy pracowali krócej, otrzymali taką samą zapłatę jak ci, którzy pracowali od rana do wieczora? Czy to sprawiedliwe?” – pyta.

Zdaniem kapłana, gdy zagłębimy się w treść tej przypowieści zauważymy, że jej główny przekaz nie dotyczy wynagrodzenia za pracę, ale miłości i hojności Boga. „Właściciel winnicy, który jest symbolem Boga, nie traktuje swoich pracowników jak pionki w grze ekonomicznej, ale jak ukochane dzieci. Jego hojność jest przejawem miłości, a nie obliczeń ekonomicznych” – dodaje.

„Bóg pragnie dać nam coś o wiele więcej niż materialne dobra czy korzyści. Pragnie dać nam siebie samego, swoją miłość, troskę i obecność w naszym życiu” – zapewnia.

Tymczasem w najnowszej odsłonie cyklu „Dopowiedzeń” księża Mateusz i Piotr zastanawiają się, czy w wierzeniach drzemie odpowiedź na kryzys klimatyczny. „Kiedy patrzymy na świat z perspektywy wiary, widzimy w nim rękę Boga, widzimy plan Boga. Ale kiedy patrzymy na świat z perspektywy rozumu, nauki, to widzimy w nim pewne prawa, pewne zasady, które trzeba przestrzegać. I obie te perspektywy, wiara i rozum, prowadzą nas do tego samego wniosku: trzeba dbać o naszą planetę. Trzeba dbać o środowisko, bo to jest nasz dom, to jest miejsce, w którym żyjemy. I jeśli nie będziemy dbać o nie, to przyszłe pokolenia będą miały z tym problem” – podkreślają, komentując encyklikę „Laudato Si”.

/DIECEZJA BIELSKO-ŻYWIECKA/

Podziel się artykułem:
FaceBook  Twitter