/pixabay/

Apostołowie prosili Pana: Dodaj nam wiary. Pan rzekł: Gdybyście mieli wiarę jak ziarnko gorczycy, powiedzielibyście tej morwie: Wyrwij się z korzeniem i przesadź się w morze, a byłaby wam posłuszna. Kto z was, mając sługę, który orze lub pasie, powie mu, gdy on wróci z pola: Pójdź zaraz i siądź do stołu? Czy nie powie mu raczej: Przygotuj mi wieczerzę, przepasz się i usługuj mi, aż zjem i napiję się, a potem ty będziesz jadł i pił? Czy okazuje wdzięczność słudze za to, że wykonał to, co mu polecono? Tak i wy, gdy uczynicie wszystko, co wam polecono, mówcie: Słudzy nieużyteczni jesteśmy; wykonaliśmy to, co powinniśmy wykonać.


Życie człowieka jest zależne od siły wiary. Gdy ona jest w nas mocą, mądrością i miłością, wówczas wiele spraw staje się dla nas możliwych, a jeśli nawet pewne rzeczywistości nie układają się po naszej myśli, jesteśmy zdolni przyjąć to, co jest ze świadomością , że Bóg wie, co robi. To wiara pozwala na wyrywanie nas z przestrzeni, w której jest ona zagrożona i zakorzenienie się tam, gdzie nie jest to zupełnie po naszej myśli.

Kiedy przestajemy wierzyć Bogu, jesteśmy zdolni uwierzyć we wszystko. Kiedy wiara jest w nas mocna, nie poddajemy się pokusie zwątpienia, nie upadamy na duchu, nie rezygnujemy z walki duchowej. Nie wolno zwlekać z wyrywaniem grzechu, przyzwyczajeń do niego prowadzących. Wiara nasza jest chwiejna, jest słaba i potrzebuje nieustannie umacniania mocą Pana.

Nie wolno nam ufać, że własnymi siłami czy wolną wolą, zachowamy naszą wiarę silną. Kiedy nie poddajemy się pokusom, to nie oznacza, że tak się dzieje, ponieważ jesteśmy ludźmi żyjącymi głębokimi wartościami. Należy powiedzieć, że taka rzeczywistość jest spowodowana przez miłosierdzie Boga w nas, który wycisza pokusy i namiętności usiłujące nas sobie podporządkować.

ks. Józef Pierzchalski 

Podziel się artykułem:
FaceBook  Twitter